2016-09-30 Małopolska Noc Naukowców na WFiIS
K. Malarz

Z przyjemnością zapraszamy Państwa (małych, większych i całkiem dużych) na Noc Naukowców na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH, która odbędzie się w piątek, 30 września, w godzinach 18:00 - 24:00. Wszystkie zaplanowane wydarzenia odbędą się w budynku D-10 na ul. Reymonta 19 (naprzeciwko Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana).

• 21.00-22.00
    Wirtualna wizyta w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN i łączność publiczności z naukowcami z eksperymentu CMS.
    budynek D-10, aula A

• Wykłady popularnonaukowe osadzone w tematyce badań naukowych, które są prowadzone na wydziale (w tej edycji skupiona na tematyce informatyki stosowanej i fizyki środowiska) wygłaszane przez pracowników naukowo-dydaktycznych:
      dr inż. Joanna Świebocka-Więk:
      Biometria: kiedy człowiek staje się liczbą
      dr inż. Łukasz Chmura:
      Co fizycy widzą w chmurach?
      dr inż. Jakub Bartyzel:
      Jak badamy jakość powietrza w Krakowie
      budynek D-10, aula A

• Zwiedzanie pracowni naukowych WFIIS. Po laboratoriach będą oprowadzać opiekunowie pracowni i użytkownicy laboratoriów.
    • Laboratorium Fluorescencji Rentgenowskiej
      budynek D-11, sala 26

• Laboratorium Chromatografii Gazowej
      budynek D-10, sala 119

• 19.00-20.00 i 23.00-24.00
    W ogólnodostępnych stanowiskach przybliżenie metod laboratoryjnych stosowanych przez naukowców, od wirówek przez chromatografię do homogenizatora jak i modele działania różnych silników, doświadczenia z pogranicza fizyki i biologii: od modelu serca przez nieinwazyjne podglądanie wnętrza ciała ludzkiego do wirtualnej rzeczywistości.

Podczas pokazów w formie wykładów gwarantowana wycieczka od lodu do ognia – mrożące krew w żyłach doświadczenia z wykorzystaniem temperatury minus dwustu stopni Celsjusza, aby jednak atmosfera zbytnio się nie ochłodziła również płomienie – ku rozgrzaniu serc. Fizyką.

Pokazy prowadzone przez członków studenckich kół naukowych działających na wydziale – Studenckiego Koła Naukowego Fizyków „Bozon” i Studenckiego Koła Naukowego Fizyków Medycznych „Kerma”. Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Informatyków „Kernel” wprowadzą uczestników w świat wirtualnej rzeczywistości.

• Serdecznie zapraszamy!